O FIRMĚ

HISTORIE FIRMY

Firma Obuv Svoboda se dostala do podvědomí veřejnosti v roce 1995, kdy byla otevřena v Mor. Budějovicích na nám. ČSA 44 první prodejna. Ta původně nabízela sortiment dětské, dívčí, chlapecké, dámské a pánské obuvi.

V roce 1996 se z této prodejny stala prodejna dětské, chlapecké a pánské obuvi a zároveň byla otevřena druhá prodejna na nám. ČSA 52 nabízející dámskou a dívčí obuv a také ortopedickou obuv Bama.

V roce 1997 byla otevřena prodejna na nám. ČSA 33, tentokrát se specializací na módní a značkovou obuv pod názvem Svoboda Mode. Od roku 1998 je otevřena prodejna v Jemnici na ulici Tyršova 589. Tato prodejna nabízí veškerý sortiment obuvi včetně značkové a ortopedické.

V roce 2001 byla otevřena prodejna opět v Moravských Budějovicích na ulici 1. máje 880 pod názvem Dům obuvi. V přízemí naleznete dětskou, pánskou a sportovní obuv, koženou galanterii, punčochové a doplňkové zboží. V prvním poschodí je dámská obuv a kožená galanterie. V této budově má prodej obuvi dlouholetou tradici. Před druhou světovou válkou zde byla postavena Baťova prodejna obuvi, která byla v roce 1948 znárodněna, později přešla v akciovou společnost Obchodu Obuvi Zlín. V roce 2009 prošla prodejna kompletní rekonstrukcí.

Od roku 2007 je otevřena prodejna také v Náměšťi nad Oslavou, Masarykovo náměstí 243, ve které naleznete veškerý sortiment, který by neměl v prodejně obuvi chybět.

V roce 2009 byla otevřena prodejna ve Znojmě na Horním náměstí 141, která nabízí dámskou obuv značek Tamaris a Rieker. V roce 2011 byla otevřena další prodejna ve Znojmě, ulice Kollárova 20/378 a v Třebíči, ulice Hasskova 101/4. Od roku 2013 je otevřena prodejna v Havlíčkově brodě, Havlíčkovo nám. 158. V roce 2014 jsme otevřeli druhou prodejnu v Havlíčkově Brodě, ulice Dolní 3088 a třetí prodejnu ve Znojmě na ulici Zámečnická 15. V roce 2019 nás neleznete opět v Třebíči, na Karlově náměstí 32/26, kde se specializujeme na obuv Tamaris, Rieker a Bugatti. Na všech našich prodejnách nabízíme také široký sortiment kožené galanterie, punčochového a drobného zboží a přípravků na ošetřování.

Nejširším sortimentem v oblasti obuvi je bezesporu dámská obuv. Je to dáno nejen různými způsoby využití, ale také módními trendy a velkou barevnou škálou.

DÁMSKÁ OBUV

Každá moderní žena chce vypadat dokonale v každé situaci. Proto se snaží sladit obuv s oblečením, počasím, společenskou příležitostí i sportovním účelem. Z hlediska využití se tedy dámská obuv dá rozdělit především na vycházkovou a společenskou, sportovní, turistickou (nepromokavá nebo neoprenová obuv) vycházkovou (k vodě, do přírody, na dovolenou), domácí, přezůvkovou, pracovní a módní.

 • Dámy, které se rády odlišují a vyhledávají nejnovější trendy, mohou sáhnout po obuvi exotické nebo po nějakém posledním trendy výstřelku.

Vybírat lze i podle náročnosti. Vysokou kvalitou se většinou vyznačují značkové druhy obuvi. Ale také neznačkové a levné druhy obuvi nacházejí své místo v dámských botnících.

 • Pamatováno je i na ženy, které mají extrémně malou či naopak velkou nohu.
 • V tomto případě je pro ně připravena podměrná nebo nadměrná obuv.

V nabídce je obuv vycházková (celoroční, letní, zimní). Do zaměstnání si mohou ženy vybrat v široké nabídce pracovní obuvi. Pro domácí pohodu je určena přezůvková a domácí obuv.

VÝROBNÍ MATERIÁLY

Při výrobě dámské obuvi se využívá celá řada materiálů. Kůže, syntetické materiály, poromer, guma, textil, pryž. Nejvíce se v této oblasti uplatňuje useň (odborný název pro kůži zpracovanou na výrobu obuvi) hovězinová, kozinková, skopovicová, vepřovicová, teletinová, koninová. Mezi exotické materiály patří useň aligátorová.

 • Prvotřídní kvalitou a jemností je vyznačují takzvané vlasové usně nubukové a velurové.
 • Velur – broušený materiál, který se používá od kosti.
 • Nubuk – upravuje se strana kůže od srsti.

Dalším přírodním materiálem jsou štípenky. Jedná se například o hovězí kůži, která je zeslabena na požadovanou sílu. Za nejkvalitnější se považuje ta, která je od srsti.

Při výrobě dámské obuvi jsou v široké míře kožené materiály nahrazovány plasty. A to zejména proto, že je tento materiál velice variabilní.

 • Výhodou textilní obuvi je možnost kombinace s dalšími druhy materiálů.
 • K nim patří především useň, plast nebo syntetické materiály.

Na výrobu obuvi se používá také materiál poromerový, gumový či pryžový. Tyto druhy obuvi jsou určené především do mokrého nebo vlhkého prostředí, protože jejich hlavní vlastností je nepromokavost a vodotěsnost.

PODŠÍVKA

Důležitou součástí téměř každé obuvi je podšívka. Špičkovým materiálem je v této oblasti kozinkové ševro, které se využívá především na vysoce kvalitní a drahou obuv. Mezi další podšívkové materiály patří vepřovice, hovězina, skopovice. Podšívky mohou být také kupříkladu textilní, keprové, filcové či plastové.

 • Zejména u sportovní obuvi nebo obuvi určené do náročných pracovních či extrémních podmínek můžeme najít jeden prvek, kterým je zabráněno průniku vlhkosti zvenčí a také propustnost vlhkosti a potu z obuvi.
 • Tuto unikátní vlastnost dovoluje speciální membrána.
 • Tento komfort najdeme většinou u značek GoreTex, SympaTex, DuoTex.

Pro zpevnění především usňových materiálů se používá mezipodšívka. K vyztužení přední části obuvi (špice) je určena tužinka neboli kapla. Materiálem může být kůže nebo i syntetika. Pro vyztužení patní části obuvi je určen opatek lepenkový, plastový či usňový.

STÉLKY

Základem obuvi, která se vyrábí tradičními metodami, je napínací stélka. Ta je vyrobena buď z hovězinového kruponu nebo kůže, popřípadě může být nahrazena lepenkovým či umělým materiálem. Stélky se rozdělují na vlepovací nebo vkládací. Vlepovací je připevněná na pevno, vkládací je vyjímatelná.

PODEŠVE

Podešve neboli podrážky se vyrábějí z plastových, pryžových, gumových, kožených nebo polyuretanových materiálů. Tyto druhy podešví jsou z hlediska výrobního procesu monolitní, vysekávané, vibramové, platformové, s podrážkou, mezipodrážkou, mezipodešví.

 • Podešve, vyráběné moderními technologiemi, jsou schopné odvětrávat vlhkost a zabránit pronikání vlhkosti dovnitř.
 • Tento efekt je zajištěn membránou, která se nachází mezi podešví a vlepovací stélkou v obuvi.

PODPATEK

Součástí dámské obuvi je také podpatek. Nejvyužívanějšími druhy jsou vstřikované, potahované, lisované, nástřikové, monolitní. Z designového hlediska se rozdělují na špalíčkové, jehličkové, klínové, kačenkové. Podpatky mohou být s patníkem nebo bez patníku. Patník je vyměnitelná část podpatku.

STŘIHY DÁMSKÉ OBUVI

Podle střihu rozeznáváme lodičkové (lodičkový jednostranně dělený), s uzavřenou patou, otevřenou patou, otevřenou špicí. Dále se střihy rozdělují na nártové, derbové (derbový vysoký střih), sponkové (sponkové s nártovým páskem), kotníčkové, holeňové, obrácené. 

ROZDĚLENÍ PODLE TYPU

Typy obuvi – lodičky, páskové, uzavřená špice, otevřená špice, otevřený klenek s rysovou sponou, sandálové, pantofle, botky, polobotky, kozačky, kotníková, poloholeňová, holeňová, ohrnovací, nadkolenová, natahovací, strečová, neoprenová.

VÝROBNÍ ZPŮSOBY

Lepení – výsledkem je pevný spoj bez možnosti pronikání vlhkosti lepeným spojem. Šití – nevýhodou je možnost propouštění vlhkosti spojem. Výhodou je vysoká pružnost a flexibilita obuvi.

Flexiblový způsob – obuv s vysokou pružností.

Vstřikování – způsob využívaný u gumáků nebo obuvi do vody, u které je hlavním požadavkem vodotěsnost.

Obuv lepená zavalovaná – používá se při výrobě obuvi pracovní a myslivecké. Dále pro požadavky vysoce náročného nebo extrémního prostředí (počasí).

Ruční výroba – obuv šitá ručně.

Rámová obuv – výrobní proces pro těžkou sportovní obuv, vysoce zátěžovou, horolezeckou nebo na pohorky.

VELIKOSTNÍ SKUPINY DÁMSKÉ OBUVI

Francouzské číslování – velikosti 34–42. Nadměrná velikost 43–45. Francouzská čísla jsou udávána jako steh.

Anglické číslování (Inch) - velikosti 2–8, nadměrné 8,5 – 10.

Metrické číslování (v centimetrech) - 22,5 – 28. Nadměrné 28,5 – 30.

Milimetry – 215–270. Nadměrné 275–290.

ŠÍŘE OBUVI

Dámská obuv se vyrábí v šířkách značených F – Ch. Nejběžnější šíře obuvi v Evropě najdeme pod písmenem G. Čím je číslo v abecedě dále, tím je obuv širší.

ZNAČKY PRODÁVANÉ DÁMSKÉ OBUVI

Rieker, Remonte, Tamaris, Dorndorf, Jana, Jana Natur, Marco Tozzi, Jana Soft Line, Caprice, s.Oliver, Josef Seibel, Ara, Barton, Bugatti, Piccadilly, Head, Adidas, Nike, Power, Scandi, Mustang, Rock Spring, Deska, Zaxi, Rider, Tom Tailor, Ipanema, Big Fish, Rogallo, Bokap, Novesta...